مکان فعلی :
اخبار :

امنیت غذایی، یکی از رئوس سیاست های اقتصاد مقاومتی
۱۳۹۵/۰۷/۱۸

امنیت غذایی، یکی از رئوس سیاست های اقتصاد مقاومتی

امنیت غذایی را یکی از رئوس سیاست های اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: امروز به لحاظ شرایطی چون وابستگی و تحریم های گذشته، راهی جز اجرای اهداف اقتصاد مقاومتی نداریم.

محمدرضا فتوت پیش از ظهر چهارشنبه در آئین گرامیداشت ۱۴ مهرماه روز ملی دامپزشکی در تالار وحدت دانشگاه باهنر، ضمن گرامیداشت یاد و خاطر شهدای گرانقدر و تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع)، افزود: از این ایام باید برای انجام بهتر وظایفمان بهره مند شد.
وی با اشاره به اهمیت شبکه دامپزشکی و نسبت آن با سلامت جامعه، یادآور شد: در سایه وحدت و همدلی می توانیم کارها را پیش ببریم هرچند با حاکم شدن این فضا در استان کرمان، گام های موثری برداشته شده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان خاطر نشان کرد: اداره کل دامپزشکی در دو محور (جهاد کشاورزی و دانشگاه علوم پزشکی) پیش می رود و به یقین اگر شبکه دامپزشکی با این دو بخش زیرساختی همکاری داشته باشد، کارها به خوبی پیش می روند.
فتوت با اشاره به اینکه سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری در راس برنامه های دولت تدبیر و امید قرار گرفته است، گفت: امروز به لحاظ شرایطی چون وابستگی و تحریم های گذشته، راهی جز اجرای اهداف اقتصاد مقاومتی نداریم.
وی امنیت غذایی را یکی از رئوس سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری دانست و افزود: مواردی همچون اقتصاد دانش بنیان، عوامل تولید در دام و طیور، افزایش تولید داخلی و کالاهای اساسی  نیز از مواردی است که در سیاست های اقتصاد مقاومتی به آن اشاره شده است.

***فعالیت ۱۶۰ هزار بهره‌بردار بخش دام و طیور در کرمان
 رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه استان کرمان با ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر شهروند، ۴ درصد از جمعیت کشور را دارد، خاطر نشان کرد: ۱۳ درصد سهم بخش کشاورزی به لحاظ ارزش افزوده و تولید مربوط به حوزه دام و طیور است و در مجموع اقتصاد استان کرمان حدود ۴٫۱ درصد مربوط به دامپزشکی است.
جعفر رودری از فعالیت ۱۶۰ هزار نفر بهره‌بردار بخش دام و طیور در استان کرمان خبر داد و یادآور شد: بخش کشاورزی که دامپزشکی را شامل می‌شود، سهم یک سومی از اقتصاد استان کرمان را دارد و ۳۳ درصد از اشتغال استان را به خود اختصاص داده است.
وی با تاکید براینکه تاثیرگذاری دامپزشکی در بخش گردشگری و ورود گردشگران باید همواره مدنظر قرار گیرد، گفت: امنیت غذایی یکی از ابعاد مثبت ورود گردشگران به کشور می باشد لذا اطمینان خاطر از سلامتی و بهداشت مواد غذایی باید مدنظر قرار گیرد.

*** سند امنیت غذایی کرمان در حال اجراست
 مدیرکل دامپزشکی استان کرمان از تدوین و اجرای سند امنیت غذایی استان کرمان خبر داد و افزود: شناسنامه‌دار کردن محصولات دامی و پایش باقیمانده داروها و فلزات سنگین به لحاظ تأمین فرآورده‌های سالم در استان کرمان در حال انجام است.
حسین رشیدی از سلامت به عنوان مقوله تفکیک‌‌ناپذیری یاد کرد وگفت: سلامت انسان، دام، گیاه و محیط زیست جدا از یکدیگر نیستند و این مساله مورد توجه قرار گرفته و دامپزشکی، علوم پزشکی، محیط زیست و منابع طبیعی همکار و همراه یکدیگر در تأمین سلامت جامعه برنامه‌ریزی می‌کنند.
وی با تاکید براینکه دستگاه خاصی متولی تأمین سلامت جامعه نیست، خاطر نشان کرد:  پایه و اساس این اقدامات مبارزه با بیماری‌های دامی و مشترک است، هجوم عوامل بیماری‌زا به ویژه آنهایی که تهدید سلامتی انسان را دارند، باید به سرعت شناسایی شوند.
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان، تکمیل نیروی انسانی، بهبود ناوگان حمل نقل، تکمیل امکانات آزمایشگاهی و به روز کردن آن را، از الزامات دامپزشکی دانست و خاطر نشان کرد: دام‌های بیمار که تلف می‌شوند باید آنها را حذف و معدوم کرد و غرامت آن به دامداران پرداخت شود و در این زمینه نیازمند اعتبارات هستیم.

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، در ادامه این آئین با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان لوح تقدیر قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مدیرکل دامپزشکی استان کرمان تقدیم و از خانواده شهیدان یوسف زاده و زنگی آبادی و کارمندان نمونه دامپزشکی استان تقدیر شد.
لازم به ذکر است جمعیت دام سبک در استان کرمان ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار راس، دام سنگین شامل شتر و گاو ۱۵۰ هزار راس می باشد و تولید سالیانه گوشت قرمز در استان ۲۲ هزار تن، گوشت مرغ ۴۴ هزار تن، گوشت ماهی ۹۶۹ تن، تخم مرغ ۱۷ عزار تن و عسل یک هزار تن می باشد.
در حال حاضر ۲۱ کشتارگاه دام، ۱۳ کشتارگاه طیور، ۸۱۱ واحد گاوداری صنعتی، هزار و ۳۲۹ واحد مرغداری گوشتی با ظرفیت ۱۵ میلیون و ۵۰۰ در هر دوره پرورش، ۲۸ واحد مرغداری تخمگذار با ظرفیت یکی میلیون و دویست هزار قطعه در طول سال و ۵۲ واحد مراکز بسته بندی گوشت و فرآورده های مرتبط در استان کرمان فعال می باشد.
  دو رکن اصلی زندگی افراد سلامت و امنیت است و مقام معظم رهبری فرمودند «امنیت رکن اصلی اقتصاد مقاومتی است» و سلامت می‌تواند پایه دوم اقتصاد مقاومتی باشد در این راستا با پیگیری های استاندار کرمان تهیه اسناد ۷‌ گانه امنیت غذایی شامل سندهای امنیت گوشت قرمز، شیر خام، کاهش سموم و آفت‌ کش‌ها، تولید نان سالم از مزرعه تا سفره، ریزمغذی‌ها، کیفیت آب شرب استان کرمان، کاهش آلایندگی‌های زیست محیطی به منظور ارتقای بهداشت محیط مراکز و عرضه مواد غذایی در دستور کار قرار گرفت و به مرحله اجرا درآمد.


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری
بازدید : ۲۴۴


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید